Дослідження калу, копрограма

0
569
Дослідження калу, копрограма

Аналіз калу на копрограму дозволяє визначити наявність запального стану в кишечнику, стан мікрофлори кишечника, ферментативну активність і здатність до перетравлювання, наявність гельмінтів і їх яєць, евакуаторну функцію шлунка і кишечника.

Дослідження калу, копрограма

Цілі дослідження копрограми

Вся травна система — єдина і злагоджена, також злагоджено вона повинна вся працювати починаючи від механічної обробки в порожнині рота і закінчуючи хімічною переробкою в шлунку і кишечнику. Калові маси — кінцевий підсумок цієї системи, на їхню станом легко судити про наявність порушень і відхилень у її роботі. Копрограма калу якраз дозволяє лікарю зробити такі висновки. І навіть в рамках розшифровки копрограми можна судити, хоч і побічно, про стан інших органів і систем, адже вони знаходяться в тісному зв'язку і постійно взаємодіють.

За допомогою копрограми можна виявити:

  • захворювання шлунка;
  • паразитози кишечника;
  • порушення в роботі підшлункової залози;
  • хвороби печінки і жовчного міхура;
  • хвороби прямої кишки;
  • захворювання товстої і тонкої кишки.

Також дослідження ще призначають як профілактичний або для спостереження за динамікою лікування, щоб в разі необхідності його скоригувати.

У копрограмме аналізуються кількість і консистенція фекалій, запах, колір, наявність домішок (кров, паразити, шматочки їжі, слиз), вивчається мікроскопічний склад (лейкоцити, еритроцити, волокна, кристали), хімічний склад на наявність пігментів, гемоглобіну, білка, жиру. Аналіз показує ступінь порушень і ефективність проведеної терапії.

Дослідження калу, копрограма
Mixed of helminths in stool, analyze by microscope

Як правильно здавати капрограмму

Кал збирається в чистий, стерильний контейнер, який не пропускає вологу. Зібрати кал на копрограму і відправити на обстеження в лабораторію потрібно не пізніше ніж через 12 годин. При зборі калу важливо не допустити потрапляння туди сечі і будь-яких елементів. Контейнер герметично закривається. Якщо відвезти вміст на аналіз відразу не виходить, то краще його зберігати в холодильнику, при температурі 4-8 градусів.

Для того, щоб діагноз був найбільш достовірним, важливо дотримуватися певних правил, щоб виключити вплив харчування і зовнішніх чинників:

  • за дві доби до аналізу необхідно виключити фарбувальні продукти харчування, такі як буряк, томати, ревінь;
  • кал не повинен стикатися з сечею;
  • жінкам не можна здавати копрограму під час місячних;
  • овочі, фрукти, каші, молочні продукти повинні бути в обмеженій кількості;
  • необхідно скасувати прийом препаратів, які можуть вплинути на результати дослідження.

У питанні — як зібрати кал на копрограму — відповідь однозначна — тільки природним шляхом. Не можна застосовувати клізму, проносне, механічну стимуляцію прямої кишки. Бажано для аналізу використовувати кал після ранкового стільця.

Аналіз копрограми: норма і патологія

Аналіз і розшифровка копрограми калу дозволить отримати дані про стан печінки, шлунка, підшлункової залози, товстого кишечника. І хоч копрограмма не надто поширений аналіз, але він показує достовірну картину стану здоров'я пацієнта.

Якщо вас цікавить де здати копрограму і яка ціна обстеження, то ці дані можна знайти на нашому сайті, а також адреса і телефони медичних центрів, де можна здати такий аналіз.

Для розшифровки порівнюють результати зразків з нормами, таким чином виявляючи відхилення. Звичайно, що показує копрограмма, зможе розібрати тільки лікар. Але є основні показники, за якими ви і самі зможете зробити певні висновки.

Лікар після аналізу зможе отримати додаткові відомості станом калу: наявність прихованої крові, білірубіну, білків, стеркобилин відділятися повинен — ​​він відповідає за забарвлення стільця.